اهم فعالیت ها

شرکت ملت صنعت در سال 1361 هجری شمسی تاسیس شد و رسما، فعالیت خود را از 1368 با اخذ گواهینامه­های صنعتی  آغاز نمود. راستای فعالت این سازمان، تولید قطعات یدکی مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است.
شرکت ملت صنعت از واحد­های زیر تشگیل یافته است:

 • بارزگانی
 • عملیات
 • مالی
 • منابع انسانی

 
«واحد بازرگانی »: وظیفه معرفی «شرکت ملت صنعت» به بازار هدف را به عهده دارد. این واحد، پل ارتباطی بین مشتریان و سازمان است. از طریق این واحد است که  مشتریان از محصولات و توانایی­های سازمان، قیمت و زمان تحویل محصولات، خدمات پس از فروش و نحوه پرداخت و تسویه حساب مطلع می­شوند و همچنین، به واسطه این واحد، مشتریان سفارشات خود را به شرکت ملت صنعت اعلام می­دارند. همچنین، کلیه خرید­ها، اعم از خرید مواد اولیه، تجهیزات و دستگاه­ها نیز به عهده این واحد است.
«واحد عملیات»: با پشتیبانی «واحد فنی و مهندسی» و «برنامه­ریزی تولید»، محصولات  سفارش داده شده را تولید می­نماید.
«واحد تضمین کیفیت»: وظیفه طراحی سیستم در قالب استاندارد­های مورد نیاز، پیاده سازی آن و همچنین، نظارت بر کیفیت مرغوب محصولات تولید شده به عهده دارد.
«واحد مالی»: موظف به تامین بودجه و منابع مالی مورد نیاز است.
«واحد امور انسانی»: تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود را با توجه به رسالت سازمان به عهده دارد.
 
کلیه واحد­ها به چندین بخش تقسیم می­شوند که در اینجا «واحد عملیات» مورد توجه قرار می­گیرد.
 
«واحد عملیات» از بخش­های زیر تشکیل شده است:

 • «بخش فنی و مهندسی»: این بخش، با در اختیار داشتن کادری متخصص و فنی و با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته جهت اندازه برداری قطعات پیچیده (از جمله دستگاه CMM و اسکنر و ...) ، و با استفاده از نرم افزار­های پیشرفته طراحی، به امر طراحی قطعه، طراحی قالب (انواع قالب­های برش و تزریق پلاستیک و لاستیک)، طراحی تجهیزات مورد نیاز (طراحی و ساخت انواع جیگ و فیکسچر) پرداخته و عموما، این شرکت بنا به درخواست مشتری، قطعاتی را باید تولید کند که قبلا از کشور­های دیگر وارد می­شدند. در این حالت، شرکت ملت صنعت، از طریق مهندسی معکوس، کلیه دانش فنی لازم برای ساخت قطعۀ تحت بررسی را به دست آورده و مدارک فنی تهیه شده را جهت ساخت، در اختیار «بخش تولید» و «بخش برنامه ریزی تولید» قرار می­دهد.
 • «بخش برنامه­ریزی تولید»: این بخش، کلیه امور مربوط به تولید قطعات، مواد اولیه مورد نیاز و برنامه­ریزی کاری پرسنل تولید و ماشین آلات تولید را به عهده دارد.
 • «بخش تولید»: این بخش، به دو قسمت مجزا، تفکیک شده است: «تولید قطعات لاستیکی» و «تولید قطعات فلزی»


به طور خلاصه، محصولات تولید شده در شرکت ملت صنعت را می­توان به سه دسته اصلی، تقسیم نمود:
 1. قطعات لاستیکی عبارتند از:
1-1 انسیلاتور­ها و اندسیل­ها
1-2 اورینگ­ها، دیافراگم­ها و اسلیو­ها
1-3 روکش­های حفاظتی لاستیکی

 1. قطعات فلزی عبارتند از:
2-1 اتصال عایقی
2-2 قطعات یدکی

 1. قطعات ترکیبی فلز و لاستیک :
3-1 بیش از صدها نوع قطعه ترکیبی در شرکت ملت صنعت ساخته می­شود.


 

 1. قطعات لاستیکی
1-1 اینسیلاتور­ها و اندسیل­ها:
انسیلاتور­ها و اندسیل­ها در لوله کشی­ گاز طبیعی، برای ایزوله کردن الکتریکیِ لوله­های روکش فلزی از غلاف­های فلزی استفاده می­شوند. شرکت ملت صنعت تنها سازنده قطعات فوق الذکر در ایران است که مورد تایید شرکت­های زیرمجموعه وزارت نفت قرار گرفته است.


اندسیل Z-TYPE
اندسیل Z-TYPE
انسیلاتور فلزی
انسیلاتور پلی اتیلنی
انسیلاتور­ها در دو نوعِ پلی اتیلنی و فلزی از سایز 2 اینچ تا 64 اینچ مطابق استاندارد PLD 110 تولید می­شود. لازم به توضیح است که شرکت ملت صنعت قادر است سایز­های غیر استاندارد را نیز مطابق با سایز لوله غلاف به نحوی که شرایط استاندارد ایجاد می­کند، تولید نماید.
اندسیل­ها در دو نوع S- TYPE (جهت موارد اجرایی) و Z-TYPE (جهت موارد تعمیراتی) تولید می­شود. شرکت ملت صنعت، تنها شرکتی است که توانسته اندسیل در سایز 64 اینچ را به شکل S-TYPE تولید کند.


اینسیلاتور پلی اتیلنی

انسیلاتور فلزی

اندسیل S-TYPE
 
 
 1. اورینگ­ها، دیافراگم­ها و اسلیو­ها
قطعات لاستیکی که شرکت ملت صنعت برای رگلاتور­های گاز طبیعی با فشار  5 تا 100 بار تولید می­کند عبارتند از: اسلیو­ها، دیافراگم­ها و اورینگ­ها
اسلیو­ها در سایز­های 2 اینچ تا 8 اینچ و در کلاس­های 150، 300 و 600 با مواد اولیه­های گوناگون تولید می­شود.
دیافراگم­ها و اورینگ­ها تولید شده در شرکت ملت صنعت برای رگلاتور­های گاز شهری، دیافراگم­های ایستگاه­های گاز مثل شلومبرگر، ونان، آر ام جی فرانسیل، آسوفلکس، ای زد آر، تارتارینی، آکتریس، فیورتینی، رومباخ و ... است که با مواد اولیه­های گوناگون و در ابعاد متفاوت از ضخامت 0.2 میلیمتر به بالا استفاده می­شود.


اسلیو

دیافراگم

اورینگ
 
1-3 روکش­های حفاظتی لاستیکی
شرکت ملت صنعت قادر است انواع روکش­های لاستیکی را به صورت سرد و گرم با مواد اولیه مختلف تولید نماید. این روکش­ها روی انواع مخازن، لوله، اتصالات و ... نصب می­شوند. حتی امکان رابر لاینینگ مخازن بزرگ در سایت مشتری نیز امکان پذیر است.


 1. قطعات فلزی
 2-1 اتصال عایقی
اتصال عایقی قطعه­ای است که درمسیر خطوط انتقال نفت، آب یا گاز نصب می­شود تا از عبور جریان الکتریکی (که به علت حفاظت کاتدی به لوله­ها تزریق می­شود) جلوگیری نماید. از جمله خصوصیات این قطعه، مقاومت الکتریکی بیش از 4 مگا اهم با جریان 1000 ولت- دی سی و مقاوم به شکست الکتریکی بیش از 5000 ولت – ای سی است. اتصال عایقی در زیر یا روی خاک و یا بیرون آب نصب می­شود. این قطعه مطابق استاندارد در سایز 2 اینچ تا 24 اینچ و در سه کلاس 150، 300 و 600 اینچ طراحی و تولید می­شود.


 

 
 
2-1 قطعات یدکی
یکی از معضلات امروزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، تامین قطعات یدکیِ تجهیزات ابزار دقیق است. این شرکت، با اتکا به توان فنی موجود می­تواند بسیاری از این اقلام را اعم از قطعات پلیمری، فلزی و ترکیبی از روش مهندسی معکوس تولید نماید. علاو بر این، تامین اقلام یدکی انواع شیرآلات، فشارسنج­ها، فلنچ کیت­ها، انواع فنر­های خاص است.


 

 1. قطعات ترکیبی فلزی و لاستیک
شرکت ملت صنعت بیش از صدها نوع قطعه ترکیبی، تولید و در اختیار مشتریان خود قرار داده است. و اکنون نیز، آماده دریافت هر نوع سفارش اط مشتریان داخلی و خارجی خود را دارد.

 

 
 
 
لازم به ذکر است که هزاران قطعه در شرکت ملت صنعت تولید شده و به بازار عرضه می­شود که انحصار آن فقط تا همین چند سال پیش، در اختیار شرکت­های امریکایی بوده است.