درباره ملت صنعت بیشتر بدانید بیشتر بدانید ←

وبلاگ و اخبار

فاز ۱۱ پارس جنوبی تابستان امسال به تولید می‌رسد؟

وبلاگ و اخبار

فاز ۱۱ پارس جنوبی که قرار بود در زمستان سال گذشته شاهد تولیدی شدن آن باشیم، طبق گفته‌های اخیر وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در تابستان امسال به تولید خواهد رسید و قفل ۲۰ ساله آن باز می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فاز 11 پارس جنوبی تنها فاز توسعه نیافته میدان مشترک پارس جنوبی است که مرزی‌ترین فاز و یکی از مهمترین فازهای این میدان مشترک محسوب می‌شود، که در یک روند غیرمنطقی در دولت‌های مختلف در دو دهه اخیر، توسعه آن بارها به تعویق افتاده بود.

در دولت سیزدهم با تمرکز بر تولیدی شدن این فاز، اقداماتی همچون جابه‌جایی سکوی دریایی از فاز 12 پارس جنوبی و انتقال آن به محل فاز 11 پارس جنوبی و حفاری چاه‌های تولیدی در این فاز صورت گرفت و قرار بود در زمستان 1401 شاهد آغاز تولید زودهنگام گاز از این فاز به میزان 11 میلیون مترمکعب در روز باشیم، اما این مهم به اوایل سال 1402 موکول شد.

در بهار امسال نیز به دلایلی که از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام نشده، بهره‌برداری از فاز 11 پارس جنوبی محقق نشد و طبق گفته‌های اخیر محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در 2 تا 3 ماه آینده، شاهد تولید گاز از این فاز مرزی میدان مشترک پارس جنوبی خواهیم بود.

خجسته‌مهر در این خصوص گفت: “فاز 11 پارس جنوبی طی 2 تا 3 ماه آینده به‌بهره‌برداری می‌رسد؛ تاکنون 4 حلقه چاه در این فاز حفاری شده و 2 حلقه دیگر نیز تا آذرماه حفاری خواهد شد.”

درواقع، تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی (تولید زودهنگام) در تابستان 1402 و با استفاده از 4 حلقه چاه محقق می شود.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز در اظهارات جداگانه‌ای، تولیدی شدن فاز 11 پارس جنوبی را در تابستان امسال مورد تأکید قرار داد و گفت: “از جمله پروژه های مهمی که در سال جاری و تا 2 یا 3 ماه آینده افتتاح خواهد شد، پروژه فاز 11 پارس جنوبی است که قریب به 20 سال هیچ کاری در این پروژه انجام نشده بود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.